link me:

Amy: 'Vydat sólové album? Rozhodně je to možné'

30. června 2012 v 0:42 | Adelle |  News 2012
Nechce se ani věřit, že zpěvačka Evanescence je stále před některými koncerty nervózní. Ale pokud předskakují rockovým legendám, není se čemu divit. 'Momentálně jsme v Lisabonu, kde hrajeme na festivalu Rock In Rio,' prozradila Amy Lee v rámci našeho telefonního rozhovoru. 'Bude to pro nás velký večer, předskakujeme totiž Metallice. To mě trochu znervózńuje.' Tohle a nové publikum - něco co Evanescence zažijí již tento měsíc, až budou hrát v Dubaji a Bejrútu. 'Na tahle místa se nejvíce těším, ale zároveň mě i znervózňují, protože vím, že hodně lidí nás tam uvidí úplně poprvé, a já vážně chci, abychom předvedli to nejlepší, co v nás je.'

Mezi posledními dvěma deskami jste měli dlouhou pauzu, proč?
Vždy jsem věřila v kvalitu, ne v kvantitu. Myslím si, že nemá smysl vydávat něco, co není dobré. Někteří lidé dokáží složit pět písní za den, ale já nejsem jedna z nich. Psaní textu k jedné písni mi zabere několik týdnů. Musím čekat, než mám chuť psát. Jakmile se dostanu do kreativní nálady, znamená to, že je čas na to, abychom vydali album. Není to tak, že bych si řekla: 'Ok, teď jsme si vedli dobře a lidé stále vědí, kdo jsme, tak vydáme další album.' Nedávno jsem o tom dost přemýšlela, protože kapela Garbage také prožívá svůj comeback. A říkala jsem si: 'Poslední album vydali před sedmi lety, tak nechápu, proč mě každý za naši pauzu kritizuje.'


To ale také znamená, že vaše nynější skladby zní odlišně, ne?
Myslím, že můj vkus, co se týče hudby, se pořád mění. Přestože jsem stejný člověk a mám stejné srdce. Jsem stále ta Amy, kterou ovlivnily Nine Inch Nails, Björk, Portishead, Soundgarden nebo Nirvana, ale to ještě neznamená, že poslouchám jen tyhle kapely. A navíc, když jsme nahrávali Fallen, stále jsem hledala samu sebe - byla jsem skoro ještě dítě. Když teď Fallen poslouchám, slyším v něm spoustu nejistoty, kterou jsem tehdy cítila. Bála jsem se skládat věci, které by byly vnímány jako málo tvrdé a rockové. Postupem času, když jsem dospěla a získala více sebedůvěry, začala jsem skládat to, co jsem chtěla. Prostě cokoliv, co se mi líbilo. Myslím, že nás to v hudbě překvapivě posouvá ještě 'tvrdším' směrem.

Budeme na další album zase tak dlouho čekat?
Prozatím nemáme žádný plán. Nevím, co jiného říci, než to, že určitě budete muset čekat, ale nechci předvídat jak dlouho. Myslím, že 5 let to určitě nebude. Mezi prvními dvěma alby jsme rovnou z celosvětového turné, které trvalo rok a půl, zavřeli do studia, kde jsme skládali. A všechno to začalo nanovo. Takže jsem potřebovala pauzu a chtěla jsem zjistit, kdo vlastně jsem mimo kapelu. Tu šílenou potřebu najít samu sebe už necítím. Takže myslím, že to čekání tak dlouhé nebude. Počkáme a uvidíme.

Myslíš, že někdy vydáš svou sólovou desku, o které se tolik spekulovalo?
Myslím, že je to rozhodně možné, dokonce i pravděpodobné. Když jsem naposledy skládala písně pro nové album, složila jsem i pár skladeb, které se pro Evanescence moc nehodily. To jsem předtím nikdy necítila. Na albu máme pár písní, jako třeba Swimming Home, která se tam nakonec dostala, o kterých jsem si právě myslela, že nejsou pro Evanescence. Říkala jsem si: 'Nevím, jestli je tohle píseň pro Evanescence nebo ne. Možná je to skladba pro mé sólové album.' Takže vím, že se ve mě skrývá i hudba, která se od té pro Evanescence liší (více). Nemám nějaký konkrétní plán, nevím, kdy by se to mohlo stát, ale někdy v budoucnu by se to rozhodně mohlo uskutečnit.

Nebojíš se toho, že se tě lidé snaží od kapely oddělit?
Ani ne. Ale někdy mám pocit, že bez ohledu na to, jak jsou naše nové skladby skvělé, tu bude stále někdo, kdo na nás stále nahlíží jako na kapelu, která hraje Bring Me To Life a My Immortal. Někteří lidé se ani neobtěžují s poslechem našim nových věcí a rovnou to odsoudí. To nesnáším! Cítím, že jsme jako kapela vážně dospěli a dozráli. Vždy se snažím o to, abychom vystupovali na nových místech, hráli s různými kapelami a na různých festivalech, kde mohou být i lidé, kteří nás normálně neposlouchají. Ale mohou nás slyšet a říct si: 'Tak tohle jsou teď Evanescence? To se mi líbí, rozhodně si je někdy poslechnu.'

Cítíš se nucena k tomu, abys na turné hrála vaše staré písně?
Já se na ně spoléhám. Uvědomila jsem si, že tyhle skladby přitáhnou pozornost lidí, kteří nejsou přímo fanoušci. Když jste na nějakém koncertě a slyšíte něco, co znáte, tak vás to vtáhne, protože je to naživo a je to zábava. Můžeme klidně zahrát všechny naše nové věci, ale když do setlistu přidáme skladby, jako je Bring Me To Life, tak zaujmeme všechny, kteří se v naší nové tvorbě ztrácejí. A navíc, tyhle skladby jsou skvělým zakončením koncertů. Vždy končíme velkým hitem, který s námi mohou všichni zpívat.

červen 2012, překlad Adelle
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ajinka Ajinka | Web | 1. července 2012 v 20:20 | Reagovat

Bylo by zajímavé poslouchat album jen Amy a ne Evanescence... zajímalo by mě jak moc by se lišilo

2 Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥ Verča tvé sb co tě nejvíc miluje♥♥♥ | Web | 4. července 2012 v 13:09 | Reagovat

pěknej rozhovor  a souhlasím s Ajinkou bylo by fakt zajímavé poslouchat jen jí samotnou myslím že by měla skvělé album je skvělá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.